Korábban részletesen foglalkoztunk azzal, hogy a 35 év alatti munkavállalók részére bevezetendő lakhatási támogatásnak milyen hatása lehet a piacra nézve. Ezúttal a zenga.hu adatai szerint azt néztük meg, milyen értékben és milyen típusú kiadó lakásokat keres a legtöbb érdeklődő, és a 150 ezer forintos maximális támogatásba a budapesti kiadó lakások hány százaléka fér teljesen bele.
Ahogy korábban már írtunk róla, az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretén belül a 35 év alatti fiatal munkavállalók esetében a kedvezményes adózású évi 450 ezer forintban maximált béren kívüli juttatási kereten felül, havonta további 150 ezer forintos lakhatási támogatási rendszer kialakításáról döntött a kormány. Milyen hatással lesz ez a lakáspiacra nézve? Miért érheti meg a munkavállalóknak, és milyen fontos kérdéseket kell még tisztázni az indulás előtt? Többek között ezekről kérdeztük az iparág szakértőit.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretén belül a 35 év alatti fiatal munkavállalók esetében a kedvezményes adózású évi 450 ezer forintban maximált béren kívüli juttatási kereten felül, havonta további 150 ezer forintos lakhatási támogatási rendszer kialakításáról döntött a kormány - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról az új lakhatási támogatási rendszerről volt szó, amelyet csütörtökön jelentett be Gulyás Gergely a Kormányinfón. Szóba került, hogy ez a csomag vajon képes lesz-e javítani a fiatalok lakhatási gondjain itthon. Vendégünk volt Futó Péter, a Portfolio ingatlanpiaci elemzője. A második részben azt elemeztük, hogy milyen drágulást hozhat a baromfihús piacán, ha uniós jogszabályi szintre emelkedik az a civil kezdeményezésként indult szabvány, amely szigorítaná az állatjóléti szabályokat. Erről Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
A jövő évi költségvetésbe a megemelt családtámogatások és a 13. havi nyugdíj állandóvá tétele mellett egy új lakhatási támogatás is bekerül - nyilatkozta a kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter. Az alábbiakban pontokba szedve mutatjuk, mit is jelent mindez.
A kínai döntéshozók a múlt hónapban egy sor támogatási intézkedést mutattak be az ingatlanszektor számára, többek között azt, hogy a helyi önkormányzatok az eladatlan lakások egy részét megvásárolják és megfizethető lakásokká alakítják. Céljuk a belső fogyasztás fellendítése és a lakhatási hozzáférés javítása.
Év elején írtunk az ötletről, miszerint szolgálati lakásokat alakítanának ki a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet (BKÜ) területén, hogy megfelelő lakhatási lehetőségeket biztosítsanak a régióban dolgozó állami, önkormányzati és közösségi szolgáltatásokat nyújtó munkaerő számára. Az előterjesztésről és a támogatást célzó fejlesztési forrás felhasználásáról most a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) ülésén tárgyaltak - írta meg a Pénzcentrum.
Egyedi juttatásokat nyújtana a kormány az Országos Bírói Tanács (OBT) frissen kinevezett vezetőinek - írja a HVG. A nemrég benyújtott törvénymódosító csomag értelmében az OBT elnöke és elnökhelyettese juttatásként budapesti lakóház vagy lakás használatára jogosult.
Márciusban új lakhatási támogatást indított a kormány, melynek keretében akár 187 ezer forintos lakbértámogatást is igényelhetnek a regisztrált álláskeresők, ha új munkahelyet találnak. Áprilisban pedig újabb hasonló program indul. Az új álláshelyüktől távol lakó fiatalok 180 ezer forintos támogatást kaphatnak lakásbérlésre. A munkába állókat célzó állami támogatások mellett a munkaadók adómentesen is támogathatják a dolgozóik lakhatását, ami kifejezetten vonzóvá teheti a lakhatást ingyenesen biztosító munkahelyeket. Az ingatlan.com megnézte, mire elég ez az összeg a budapesti és a vidéki bérlakáspiacon az egy és a többszobás lakások kínálatában.
Lakhatási támogatás bevezetését tervezi a kormányzat a munkaerőpiaci mobilitás fokozása érdekében – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a VOSZ mai munkaerőpiaci konferenciáján. A 300 ezres munkaerőtartalék kiaknázása érdekében a kormányzat azt is tervezi, hogy a felnőttképzésben egy olyan programot indít el, amely mintegy 20 ezer ember számára kíván majd olyan tudást adni, ami megfelel a munkaerőpiaci igényeknek. Ezzel a kérdéssel a kormány mai ülése is foglalkozik. A miniszter egyben azt is kiemelte: a kormány célkitűzése szerint 2030-ra 85%-ra nő a foglalkoztatottak aránya, amit elsősorban a munkaerőtartalék kiaknázásával lehet elérni.
Húszmilliárd forinttal indul a munkásszállások építését támogató új program, ez 3500 ember számára biztosít majd lakhatást. A szálláshelyek legalább 50 százalékát magyar munkavállalók számára kell biztosítani - mondta Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az M1-en.
Reggel jelent meg a cikkünk a magyar háztartások életszínvonalát összefoglaló 2022-es KSH jelentésről. Mint ahogy meg is írtuk, nőtt a szegénység az országban, 1,2 százalékponttal magasabb lett a szegénységi mutató és a súlyos anyagi és szociális deprivációban való érintettség is 9,1%-ról 10,4%-re nőtt 2022-ben. A KSH számain túl, a Habitat for Humanity még több információt gyűjtött össze arról, hogy valójában mennyire megfizethető az élet Magyarországon, milyen lakhatási válsággal küzdenek a szegényebb csoportokba tartozók, illetve, hogy a reáljövedelmek csökkenése 2023-ban és a fogyasztói árak növekedése milyen válságos helyzeteket okozott sok-sok magyar családnál, háztartásnál. Kilakoltatások, borzasztó állapotban lévő lakások, átmeneti otthonok és eladósodás. Nézzük, mit lát egy civil szervezet, amely lakhatási ügyekkel foglalkozik.
A német szövetségi kormány 65 milliárd eurós csomagot állított össze az energiaárak és az infláció emelkedésének ellensúlyozására - jelentették be vasárnap Berlinben.
A Habitat for Humanity Magyarország a rezsicsökkentésről hozott döntés felülvizsgálatára szólítja fel a magyar kormányt. A rezsicsökkentés eddigi formáját elkerülhetetlen előbb-utóbb kivezetni, ez a kapkodás azonban sokakat csak még rosszabb helyzetbe hoz. Gondos számításokon alapuló, sávos energiaárak meghatározására lenne szükség, amelyek szociálisan célzott lakhatási és energiahatékonysági felújítási támogatások bevezetésével egészülnek ki. Erre lennének akár uniós források is, ha a kormány igénybe venné őket - írja a szervezet közleményében.
Napjainkra Magyarországon is jelentkezik az Európában tapasztalható lakhatási krízis. Ennek magyaros változata, a lakásvagyon műszaki állagának gyors romlása, öregedése, ahol a tulajdonos nem költ megfelelően a lakásfelújításra, a lakhatás minőségére. A keresletet figyelembe véve, a növekvő új lakásszám ellenére sem épül elegendő új lakás, és az elkészültek többségét nem a rászorulók veszik meg, hanem a befektetési célú vásárlások a meghatározók - derül ki az ÉVOSZ legfrissebb összefoglalójából.
A lakhatási költségek az elmúlt években meredeken emelkedtek, ahogy a lakásárak és a bérleti díjak is megállíthatatlanul növekednek már 2014 óta. Ennek nyomán egyre hangosabb vélemény, hogy Magyarországon valójában lakhatási válság van kibontakozóban, még ha az emberek több, mint 90%-a valójában saját lakásban is él. Az első lakás megvásárlása egyre több embernek csak álom marad miközben a lakbérek is olyan ütemben emelkednek, amivel a fizetések csak nehezen képesek lépést tartani. A problémát orvosolandó, most 10 társadalmi szervezet 20 pontban összeszedte, hogy mit is kellene tenni a lakhatási válság kibontakozásának megfékezése ellen.
Interaktív, díjmentes online előadás
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?